فهرست عناوین

بانس ریت سایت چیست چطور کم یا زیاد میشه اصول کاربردی

بانس ریت سایت چیست؟ در واقع بهتره بگوییم bounce rate نرخ مقدار یا درصدی است از آمار و ارقام های وب سایت شما در الکسا که در اصل به میزان پس زدگی یا ریزش ورودی سایت شما اطلاق می شود و بنا به ملاک های ناگفته زیادی زیاد و کم می شود که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

در مقاله ای که حدود ۴ سال گذشته از عصر اطلاعات منتشر شد در خصوص اینکه بانس ریت چیست به طور مفصل بحث شد، اما تا به حال در خصوص اینکه این مولفه واقعا چیه و چرا هر روز آپدیت میشه و مقدارش تغییر میکنه بعید میدونم در یک مرجع فارسی بحث و گفتگو مفهومی شکل گرفته باشه که در سئو 6 به صورت مفصل به آن پرداخته ایم.

طبق تجربه ما، بهترین روش ها برای بهبود این مولفه مهم عبارتند از :
1. بررسی سرعت لود صفحه ای که بانسریت بالایی دارد
2. بررسی عناوین استفاده شده در آن که آیا جذابیت کافی را دارند یا نه
3. بررسی مشکلات فنی در طراحی و کارایی سایت (بهبود تجربه کاربری از همه نظر)
4. اشتباه های تایپی در مقالات
5. مقالات صرفا ترجمه شده و بی کیفیت.
6. برطرف نکردن نیاز کاربران (اگر در آن محتوا نیاز به تولید ویدئو و پادکست بوده و شما این کار را نکرده اید انجام آن می تواند راهگشا باشد)

روش های گفته شده در این مقاله توسط ما پیاده سازی شده و به تجربه رسیده:

کاهش بانس ریت سایت

خوب پس بنابراین ما در این مقاله سعی میکنیم کمتر از اینکه bounce rate چیست صحبت کنیم و بیشتر به چگونگی کار الکسا در بالا و پایین کردن اعداد و ارقام آن بپردازیم…با ما همراه باشید.

بونس ریت چیه چیست چطور کم میشه

 

بانس ریت چطور زیاد میشه؟

اگر بخواهیم در یک کلام از بانس ریت مهمترین عامل در زیاد شدن نرخ بانس ریت یا افزایش مشتریان ناراضی سایت شما بگوییم می توانیم علت یا علت ها را در راحت نبودن کاربر با سایت شما خلاصه کنیم

۱- سایت شما دیر لود می شود در نتیجه کاربر با آن راحت نیست و سایت شما را میبندد

 

۲- سایت شما تبلیغات زیادی دارد در نتیجه و…

 

۳- سایت شما مطالبش مفید نیست در نتیجه کاربر پر… 🙂

۴- سایت شما از روش های فریب کاربر استفاده میکند (آمار های بازدید دروغین، تبلیغات خیلی خاص و فریبنده، تبلیغ در سایت های غیر مرتبط، جذب کاربر به هر قیمتی«بدو بیا که تموم شد و از این حرفا…»  و…)… موارد بیشتر را در سایت های بزرگ و رتبه های کاذب آنها در الکسا ببینید…

۵- شاید شما دوست دارید کاربر را به هر قیمتی که شده تو سایت نگه دارید و در وب گردی او مانع ایجاد کرده اید به عنوان مثال میاد تو سایتتون پاپ آپی باز میشه که از آشنایی شما خوشحالیم و ایمیلتونو بدین یا هر برگه ای در یه صفحه باز میشه و از این طور کارهای بچه گانه…

مطالب مرتبط

۶- شایدم مطالب شما واقعا صادقانه درج نشده اند و عنوانشون با محتواشون همخوانی ندارد و کاربر رو نمیتونه ارضا کنه…

 

۷- و در آخر هم ممکنه سایت شما سئوی خوبی نداره و شما دسترسی به مخاطب هدفتون ندارید که در این خصوص می بایست روی سئوی کلمات کلیدی اصلیتون کار کنید..

مولفه های بانس ریت بونسریت بونس ریت bounce rate alexa الکسا

نحوه محاسبه بانس ریت به ان شکل است که از 100 نفری که وارد یک صفحه از سایت شما می شوند چند نفر بدون کلیک روی هیچ لینکی و یا هیچ تعاملی با سایت از سایت شما خارج می شوند، شاید بگویید خوب سایت من 100 تا ورودی نداره، اگر نداره به نسبت همان ورودی محاسبه می شود.

مؤلفه ها و ملاک های الکسا برای بانس ریت چیست؟

همانطور که در تصویر بالا هم مشاهده می کنید الکسا بانس ریت سایت شما را بر اساس دو مؤلفه رتبه دهی میکند

در مقاله 13 گام اساسی در کاهش بانس ریت به خوبی به نکات مهم در کاهش بانس ریت سال 2021 اشاره کرده ایم

۱- تعداد صفحات مشاهده شده سایت شما توسط کاربر یا بازدید کننده به صورت روزانه یا Daily Pagesviews per Visitor

۲- متوسط زمانی که کاربر روزانه در سایت شما وبگردی دارد یا Daily Time on site

 

خوب حالا فقط یک سوال مانده و آن هم این است :

Bounce Rate چیست

چگونه دو مولفه بانس ریت یعنی ( تعداد صفحات مشاهده شده سایت شما توسط کاربر یا بازدید کننده به صورت روزانه یا Daily Pagesviews per Visitor ) و ( متوسط زمانی که کاربر روزانه در سایت شما وبگردی دارد یا Daily Time on site ) را می شود مدیریت کرد و بهبود داد؟

خوب در جواب این سوال باید یک نا امیدی به شما بدهیم و آن این است که این کار نیاز به تجربه و توان فنی بالایی دارد و شاید شما نتوانید به خوبی از پس آن بر آمده و اصولی که در ادامه خواهیم گفت را پیاده سازی و نتیجه مطلوب را دریافت کنید.

اما با همه این اوصاف بنده با توجه به وظیفه خود در امر آموزش موارد و نکته ها را سعی میکنم تا جایی که در توان دارم کامل و جز به جز خدمت شما عرض کنم، حال شما یا می توانید یا از ما کمک خواهید گرفت…

۱- بهبود سرعت لود سایت

خوب اگر در یک کلام و یک حرف بخواهیم مهمترین عامل بهبود رتبه بانس ریت الکسای هر وب سایتی را بیان کنیم به این شکل است که یا سایت شما در یک تایم کوتاه لود می شود یا نمی شود اگر می شود که خوب مشکلی نیست…

ولی اگر نمی شود نیاز است آن را جدی گرفته و تایم لود سایت خود را به زیر ده ثانیه برسانید چراکه سرعت لود سایت در یک کلمه یعنی مهمترین عامل بهبود بانس ریت که اگر سایت شما آن را ندارد اول آن را اصلاح کنید و با وب سایت های بررسی این مورد، مانند Gtmetrix آن را بهبود ببخشید و اگر اینکار را نکنید یا آنرا جدی نگیرید قطعا ۹۰% از کاربران سایت خود را از دست داده بدانید.

برای سفارش کاهش تضمینی رتبه الکسا با ما در تماس باشید.

۲- بهبود سرعت وبگردی سایت

خوب ممکنه شما سرعت لود سایتتون در صفحه اصلی بسیار عالی باشه ولی در صفحات مطالب با درج عکس های حجیم و یا فیلم ها و تبلیغات و… سرعت لود خود را خراب کرده باشید و این مورد را نیز باید بررسی کنید..

۳- استفاده از پاپ آپ ها برای صفحات و مطالب با کیفیت سایت…

اگر دقت کنید ما در این مقاله استفاده از پاپ آپ را در بخش لطمه زننده های بانس ریت نیاورده و آن را در بخش عوامل بهبود آوردیم، بله درسته اگر شما سایر موارد را رعایت کرده باشید و سایتتون به خوبی لود شود با سرازیر کردن ترافیک پاپ آپ و… به مطالب جذاب خود نه تنها با افت بانس ریت مواجه نخواهید شد بله با بهبود آن مواجه خواهید شد.

نکته ۱ : حتما روی دو یا سه مطلب با کیفیت و خواندنی یا تماشایی خود همزمان ترافیک اعمال کنید

نکته ۲ : معمولا پاپ آپ ها برای بانس ریت ۵۰% به بالا خوب عمل میکنند و برای بانس ریت ۴۰% به پایین می توانند لطمه زننده هم باشند..

 

۴- اگر مورد ۲ را رعایت کردید خوب لازمه مطالب رو روزانه با تیتر جذابتر بزنید و در گروه ها و دسته بندی هایی آن ها را منتشر کنید که عمده بازدید کننده شما آنجا قرار گرفته

با این کار نه تنها شما کاربرتون رو از دست نمیدید بلکه میتوانید وبگردی سایتتون رو هم بالا برده و دو مورد نام برده در ابتدا را نیز بهبود ببخشید که منظورمان همین دو مورد است :

۱- تعداد صفحات مشاهده شده سایت شما توسط کاربر یا بازدید کننده به صورت روزانه یا Daily Pagesviews per Visitor

 

۲- متوسط زمانی که کاربر روزانه در سایت شما وبگردی دارد یا Daily Time on site

چرا که اگر تیتر مطالب شما تیتر خیره کننده ای باشد و در محتوا نیز شما به خوبی نیاز کاربر را برآورده کرده باشید و به سوالات او پاسخ داده باشید حتما حتما حتما او با لذت بیشتری در سایت شما به گشت و گذار خواهد پرداخت و مطالب جذاب شما را حتما حتما حتما دنبال و آنها را مطالعه و یا مشاهده خواهد کرد..

۵- از درج فیلم غافل نشوید کاربران عاشق فیلم دیدن هستند و این عینا گفته یک وب سایت مرجع سئو است

 

۶- بقالی باز نکنید….

 

من عاشق این مورد ۶ام هستم، آخه یعنی چی به هر قیمتی که شده مطلب گذاری کنیم و بخواهیم کاربران را در سایت خود معطل کنیم یا آنها را از این سو به آن سو بکشانیم….

دوستان بحث را همینجا به اتمام می رسانم اگر نظر یا سوالی دارید در ادامه همین مطلب درج نمایید تا پس از بررسی به آن پاسخ داده شود

امیدوارم این مطلب seo6.ir نیز همانند سایر مطالب آن مفید واقع شده باشد برایتان…

bounce rate در الکسا چیست و آیا همانند بانس ریت آنالیتیکس گوگل است؟

به زبان خیلی ساده بانس ریت ( Bounce Rate ) درصد پس زدگی مطالب توسط کاربران سایت شماست.

bounce rate چیست

شاید اگه شما هم از ابزار آنالیز گوگل و یا الکسا استفاده کرده باشید با واژه ی Bounce Rate برخورد خواهید کرد و سوالی برای شما پیش اومده که رتبه بونس و یا همون Bounce Rate چیست؟ این رتبه در واقع میزان گزافه گویی سایت یا وبلاگ شما رو بر حسب درصد نمایش میده!

مشاهده پروژه های عملی بانس ریت در سئو 6 :

پروژه کاهش بانس ریت در سال 1399

 

اما آیا واقعا bounce rate در الکسا چیست ؟

Bounce Rate بر اساس درصد بازدید های تک از سایت یا وبلاگ شماست ، به عنوان مثال شخصی که وارد سایت شما میشه اگه بلافاصله و بدون اینکه صفحه دیگری رو مشاهده کنه سایت رو ترک کنه باعث میشه درصد این رتبه برای سایت شما بالا بره و این به معنی بی ربط بودن مطلب شما با موضوع جست و جو شده توسط کاربر هست و امتیاز منفی برای شما دربر خواهد داشت.

در واقع گوگل اینطور تحلیل میکنه که اگه مطلبی که جستجو شده همون مطلبی هست که فرد دنبالش بوده پس بلافاصله از اون سایت خارج نخواهد شد.

bounce rate در الکسا چیست

صفحات تبلیغاتی ناخواسته را در نظر بگیرید، شما چند ثانیه حاضر هستید در آنها صبر کنید.

Bounce Rate چیست

حالا که دونستیم هرچی  Bounce Rate بالاتر باشه برای ما بدتر هست باید بدونیم که چه اقداماتی انجام بدیم تا Bounce Rate رو بهبود ببخشیم.لازم هست قبلش ذکر کنم Bounce Rate های زیر ۴۰% به معنی خیلی خوب , بین ۴۰ تا ۷۰% به معنی متوسط و بالای ۷۰% به معنی ضعیف هستند.(البته اعداد میتونن کمی متغیر باشند).

لازم به ذکر است که وبسایت عصر اینفو درحال حاضر با بازدید خوب کاربران خود از Bounce Rate خیلی خوبه ۳۵٫۸۰% برخوردار است. که روز به روز با توجه شما کاربران عزیز این Bounce Rate در حال کاهش است.

چکار کنیم تا Bounce Rate را کاهش دهیم؟

خوب شاید اولین و مهمترین اقدامات ارائه ی مطلب مفید و متناسب باشه . در زیر به صورت فهرست وار برخی از مهمترین اقدامات رو براتون ذکر می کنم:

  1. استفاده از کلمات کلیدی مناسب و درست بر حسب مطلب
  2. عدم استفاده از سیستم های افزایش بازدید و رتبه ی الکسا (سایت هایی که بازدید اتوماتیک میدن)
  3. نمایش پست های مرتبط با موضوع در انتهای مطلب
  4. نمایش فرم جستجو در مطالب برای پیدا کردن راحت مطالب در سایتتون
  5. عدم استفاده زیاد از تبلیغات ، به طوری که خیلی از وبلاگ نویسان نصف صفحه رو پر از بنر می کنند تا درآمد بیشتری کسب کنند دریغ از اینکه تا بازدید کننده نباشه کلیکی دریافت نمی کنید! ( ترافیک را فدای درآمدهای کلیکی نکنید!)
  6. صفحه ی مناسب برای پیام خطای ۴۰۴ در صورت پیدا نشدن مطلب در سایت یا وبلاگتون به طوری که یا لینکی به صفحه اصلی توش جا بدید و یا حتی از فرم جستجو در صفحه ۴۰۴ استفاده کنید.
  7. استفاده از لینک های داخلی برای هدایت راحت تر کاربر و یا نمایش مسیر کاربر در سایت “مثلا شما اینجا هستید” (چیزی شبیه آنچه در تالارهای گفتگو مشاهده میکنید).
  8. صفحه بندی مطالب طولانی و یا نمایش خلاصه مطلب در صفحه نخست با لینک به مطلب کامل.این کار مزیت دیگه ای که داره این هست که علاوه بر افزایش سرعت ، اهمیت صفحه اول سایت یا وبلاگتون برای موتورهای جستجو بیشتر میشه.

برترین مقالات بروز شده در خصوص بهبود بانس ریت سایت را در زیر ببینید :

  • ۱۳ گام اساسی در کاهش بانس ریت سایت (مشاهده)
  • ۹ نکته برای افزایش CTR یا نرخ کلیک سایت (مشاهده)

تفاوت bounce rate در الکسا با گوگل آنالیتیکس (Analytics) در چیست؟

در گوگل آنالیتیکس هم شما بانس ریت سایت را مشاهده می کنید که بنظر میرسه بروز تر و آنی هست و بهتره به آن توجه کنید، زیاد دیده شده که صفحات دارای بانس ریت زیاد در گوگل آنالیتیکس سرعت لود خوبی نداشته اند.

در کل ملاک در کل جهان گزارش گوگل است و اگر تفاوتی در بانس ریت الکسا و آنالیتیکس مشاهده می کنید بهتره آنالیتیکس رو ملاک قرار بدهید.

با استفاده از همین نکات ساده می تونید اعتبار مطالب خودتون رو نزد موتور های جستجو افزایش بدید و ترافیک و رتبه های بهتری رو دریافت کنید.
امیدوارم این مطلب به دردتون خورده باشه. در صورتی که نکته ای جا مونده از بیان اون در بخش نظرات دریغ نکنید.

جهت مشاوره با ما در ایتا و تلگرام در تماس باشید : 09156581492

تازه ترین پست ها :